Itäluotsi

Luotsi tarjoaa monenlaista mukavaa tekemistä ja toimintaa, tukea erilaisiin elämäntilanteisiin, uusia kokemuksia, omanikäistä seuraa sekä oman tutun ohjaajan apua tarvittaessa. Itäluotsi toimii Itä- ja Kaakkois-Helsingin alueella. Toiminta on suunnattu yläasteikäisille (12–15 v.) nuorille.

Luotsissa teet yhdessä ohjaajan ja huoltajan kanssa sinulle sopivan suunnitelman toiminnasta, tarvittavasta tuesta ja omista tavoitteistasi. Luotsin ohjaajat ovat yhteydessä huoltajiisi. Heidän kanssaan voidaan keskustella elämääsi ja Luotsiin liittyvistä asioista.

Luotsin ohjaajat tekevät yhteistyötä oppilashuoltohenkilöstön ja opettajien kanssa koulunkäyntiin liittyvissä asioissa. Luotsin toimintaan osallistuminen on vapaaehtoista, mutta vaatii sitoutumista.

Luotsin tavoitteena on

  • lisätä nuoren valmiuksia, mahdollisuuksia ja toimintakykyä erilaisissa ympäristöissä ja porukoissa
  • tarjota nuorelle myönteisiä kokemuksia
  • löytää sopivaa, kivaa tekemistä ja harrasteita vapaa-ajalle
  • tarjota huoltajille ja nuorille yhteistä toimintaa sekä palveluohjausta
  • tarjota tukea kouluun tai muuhun elämäntilanteeseen liittyvissä tarpeissa.

Kiinnostuitko?

Luotsin hakemuslomakkeen voi täyttää nuoren huoltaja tai joku nuoren kanssa työskentelevä aikuinen. Nuoreen ja perheeseen ollaan tämän jälkeen yhteydessä, ja sovitaan yhteinen aloitustapaaminen. Nuoren asioita seuraamaan luodaan verkosto, jossa yhdessä sovitaan yksilölliset tavoitteet nuoren Luotsi-toiminnalle.

Itäluotsin ohjaajien yhteystiedot

Päivi Rautio
Itäluotsin nuoriso-ohjaaja
paivi.rautio@hel.fi
p. 050 559 1786

Henna Ojalehto
Itäluotsin nuoriso-ohjaaja
henna.ojalehto@hel.fi
p. 040 486 4566

Kalle Kallio
Itäluotsin sosiaaliohjaaja
kalle.kallio@hel.fi
p. 050 380 9636

Itäluotsi/ Spinnu (tukea kotoutumiseen)

Helena Rautavuori
Spinnu/ Itäluotsi nuoriso-ohjaaja
helena.rautavuori@hel.fi
p. 040 3347 294

Aleksandr Zinovkin
Spinnu/ Itäluotsi nuoriso-ohjaaja
aleksandr.zinovkin@hel.fi
p. 050 5591 723

Itäluotsi/ Skanssi (käytöksellään oireilevat nuoret)

Matti Kykyri
skanssi/ Itäluotsi nuoriso-ohjaaja
matti.kykyri@hel.fi
p. 041 5121 720

Toiminnanjohtaja (Itäkeskuksen nuorisotyöyksikkö)

Jaakko Rautavaara
jaakko.rautavaara@hel.fi
p. 040 578 3041