Fallkullan kotieläintila

Esittely

Tule tutustumaan perinteisiin kotieläimiin

Fallkullan kotieläintila sijaitsee Malmin pohjoispuolella. Tilalla voit tutustua perinteisiin kotieläimiin: lampaisiin, vuohiin, nautoihin, ankkoihin, kanoihin, kaneihin ja hevosiin. Tilalla on myös kaksi minisikaa. Monet eläimistämme ovat perinteisiä suomalaisia alkuperäisrotuja, kuten maatiaskana, ahvenanmaanlammas, suomenvuohi ja itäsuomenkarja.

Vieraile omatoimisesti

Fallkulla on erityisesti perheiden suosima retkikohde. Vuosittain Fallkullassa vierailee yli 80 000 kävijää. Tilalle on vapaa pääsy.

• Eläinten karsinoihin tai ulkotarhoihin saavat mennä vain toimintaan osallistuvat nuoret.

• Eläinten ruokkiminen ilman lupaa on kielletty

• Eläinten lähellä tulee käyttäytyä rauhallisesti ja välttää turhaa meteliä

• Haluatko poiketa Fallkullaan koirasi kanssa? Koirat ovat tervetulleita hihnassa ulkoalueelle. Navettaan ja sisätiloihin koiria ei saa tuoda, poikkeuksena kahvila, jonne koirat ovat tervetulleita.

Varaa ryhmävierailu etukäteen

Fallkulla on suosittu retkikohde. Meillä vierailee päivittäin erilaisia ryhmiä: vanhuksia ja eläinten ystäviä esimerkiksi päiväkodeista ja kouluista.  Varaa ryhmävierailusi aina etukäteen. Ryhmävierailut ovat aina maksullisia. Koronarajoitusten vuoksi emme voi vastaanottaa tällä hetkellä ryhmiä!

Nuorten Fallkulla

Fallkullan kotieläintila on Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-ajan toimialan nuorisopalvelujen toimipiste. Täällä 9-17-vuotiaat voivat tehdä muun muassa navettatöitä, hoitaa eläimiä, tehdä piha- ja puutarhahommia ja erilaisia käsitöitä. Toiminta on ilmaista. Jotta voit osallistua, sinulla tulee olla nuorisopalveluiden ilmainen jäsenkortti:  sen saa paikan päältä. Ajankohtaiset eläinharrastustoiminnat löydät osoitteesta: harrastushaku.fi. Hakusanalla “fallkulla”, löydät toimintomme helpoiten. Kesäkuun 2021 kaikki leirit ovat täynnä! Ilmoitamme heinäkuun toiminnasta myöhemmin.

Käyntiosoite
Malminkaari 24
00730 Helsinki
Postiosoite
PL 70405, 00099 Helsingin kaupunki

Henkilökunta

  • Laura Paunonen, Fallkullan kotieläintilan työnjohtaja; tilan yleiset asiat, harjoittelijat yms.
    laura.paunonen@hel.fi
    041-5121 722
  • Minna Sirviö, Toiminnanjohtaja, Malmin nuorisotyöyksikkö
    minna.sirvio@hel.fi
    0401945361
  • Maarit Piirainen, Nuoriso-ohjaaja
    maarit.piirainen@hel.fi
    040-621 2350
  • Tytti Salokannel, Nuoriso-ohjaaja
    tytti.salokannel@hel.fi
    040-621 2256
  • Piia Lindholm, Nuoriso-ohjaaja
    piia.lindholm@hel.fi
    040-621 2437
  • Nora Salminen, Nuoriso-ohjaaja
    nora.salminen@hel.fi
    040-178 1562
  • Johanna Vesterinen, nuoriso-ohjaaja
    johanna.vesterinen@hel.fi
    040-621 1724
  • Henna Risunen, Nuoriso-ohjaaja
    henna.risunen@hel.fi
    040-621 2305
  • Kati Honkanen, Nuoriso-ohjaaja
    kati.honkanen@hel.fi
    040-621 2782

Puhelin:

Puh: (09) 310 890 95, tai 040334 8089. Parhaiten meidät tavoittaa ke-pe klo 13-14.

Sähköposti:

fallkulla(at)hel.fi

Osoite:

Malminkaari 24
00730 HELSINKI

 

Aukioloajat ja jatkuva toiminta

Fallkullan kotieläintila on  toistaiseksi suljettu vierailijoilta. 
Jos liikut alueella, muista 2m turvaväli.

Tulevat tapahtumat