Presentation

På de ungas aktivitetshus Kipinä finns en ungdomsgård, en radiostudio, en musikstudio, dansverksamhet och Itäluotsi som är avsedd för ungdomar i högstadieåldern.

Eftermiddagsverksamhet för elever i årskurs 3–6 ordnas från onsdag till lördag kl. 14.00–16.00. Verksamheten ordnas enligt besökarnas önskemål och innehåller allt möjligt, från bordsspel till videoskapande.

Vi erbjuder ungdomar i åldern 13–17 en plats att umgås med andra unga, danssalsverksamhet och ledda smågrupper från onsdag till lördag (lördagar varannan vecka) kl. 17.00–21.00.

Även personer över 18-år är välkomna att delta i Kipinäs verksamhet, men den öppna verksamheten är enbart avsedd för ungdomar från 13-års ålder till myndig ålder.

Studion

I Kipinä verkar Helsinki Unity Music-studionätverkets musikstudion Mummola, Kellari och Puukkopaja för ungdomar i åldern 13–29 år. Dessutom finns Signaalimedias radiostudio i våra lokaler.

Itäluotsi stöder unga i högstadieåldern

I huset finns Itäluotsi (Östra lotsen) som är en enhet för inriktat ungdomsarbete.

Lotsen erbjuder dig stöd under olika livssituationer, ordnar olika saker att göra och samarbetar med dig för att nå dina mål. Verksamheten är frivillig och avsedd för ungdomar i högstadieåldern i Helsingfors.

Även under andra tider är olika grupper och organisationer aktiva på aktivitetshuset.

Verksamheten i Kipinä är finskspråkig.

Besöksadress
Åbohusvägen 1 A
00900 Helsingfors
Postadress
PB 90406, 00099 Helsingfors stad

Ungdomsledare

  • Joonas Halonen, Nuoriso-ohjaaja
    joonas.halonen@hel.fi
    0406815271
  • Antti Piispanen, Nuoriso-ohjaaja
    antti.piispanen@hel.fi
    09 31033137
  • Selina Saari, Nuoriso-ohjaaja
    selina.saari@hel.fi
    0405055199
  • Meiju Salminen, Nuoriso-ohjaaja
    meiju.salminen@hel.fi
    040 5217452
  • Jaakko Rautavaara, Toiminnanjohtaja
    jaakko.rautavaara@hel.fi
    0405783041
  • Sami Hyvönen, Nuoriso-ohjaaja (jalkautuva)
    sami.hyvonen@hel.fi
    040 1781458
  • Eevi Savolainen, Mediatuottaja
    eevi.savolainen@hel.fi
    0406427544
  • Heikki Anttonen, Nuoriso-ohjaaja (studio)
    heikki.anttonen@hel.fi
    0406749259
  • Mats Takila, Nuoriso-ohjaaja (studio)
    mats.takila@hel.fi
    041 5121746
  • Mikko Röman, Koordinator
    mikko.roman@hel.fi
    040 3348092

Öppettider

Måndag, onsdag, torsdag och fredag:

9-12-åringar kl. 14.00-16.00
13-18-åringar kl. 17.00-21.00

Kommande evenemang

Inga kommande evenemang