Presentation

Kom och bekanta dig med traditionella husdjur!

Fallkulla husdjursgård ligger norr om Malm. På gården kan du bekanta dig med traditionella husdjur: får, getter, kor, ankor, höns, kaniner och hästar. På gården finns också två minigrisar. Många av våra djur härstammar från traditionella finländska ursprungsraser såsom lanthöns, Ålandsfår, finsk lantrasget och östfinsk ko.

Besök oss på egen hand

Fallkulla är ett omtyckt utflyktsmål speciellt bland familjer. Fallkulla lockar årligen över 80 000 besökare. Gården har fritt inträde.

  • Enbart unga som deltar i verksamheten får gå in i djurens fållor och utomhusgårdar.
  • Det är förbjudet att mata djuren utan tillstånd.
  • I närheten av djuren ska man bete sig lugnt och undvika onödigt väsen.
  • Vill du besöka Fallkulla med din hund? Hundar är välkomna i utomhusområden i koppel. Släpp ändå inte din hund riktigt invid djurens stängsel. Till ladugården och inomhus får man inte ta hundar, förutom in i kaféet där hundar är välkomna.

Ungdomarnas Fallkulla

Fallkulla husdjursgård är ett verksamhetsställe för ungdomstjänsterna inom Helsingfors stads kultur- och fritidssektor. Här kan 9–17-åringar bland annat arbeta i ladugården, sköta djur, pyssla på gården och i trädgården samt göra olika hantverk. Verksamheten är avgiftsfri. För att kunna delta ska du ha ett gratis medlemskort från ungdomstjänsterna, som du kan få på platsen.

Aktuella djurhobbyverksamheter finns på adressen: harrastushaku.fi.Med sökordet ”fallkulla” hittar du lättast vår verksamhet.

Verksamheten är finskspråkig.

Välkommen till Fallkulla!

 

Besöksadress
Malmbågen 24
00730 Helsingfors
Postadress
PB 70405, 00099 Helsingfors stad

Personal

  • Laura Paunonen, Fallkullan kotieläintilan työnjohtaja. Tästä numerosta ei aukioloaikojen tai harrastushakuun liittyviä tiedusteluita.
    laura.paunonen@hel.fi
    041-5121 722
  • Minna Sirviö, Toiminnanjohtaja, Malmin nuorisotyöyksikkö
    minna.sirvio@hel.fi
    0401945361
  • Maarit Piirainen, Nuoriso-ohjaaja
    maarit.piirainen@hel.fi
    040-621 2350
  • Tytti Salokannel, Nuoriso-ohjaaja
    tytti.salokannel@hel.fi
    040-621 2256
  • Piia Lindholm, Nuoriso-ohjaaja
    piia.lindholm@hel.fi
    040-621 2437
  • Nora Salminen, Nuoriso-ohjaaja
    nora.salminen@hel.fi
    040-178 1562
  • Johanna Vesterinen, nuoriso-ohjaaja
    johanna.vesterinen@hel.fi
    040-621 1724
  • Henna Risunen, Nuoriso-ohjaaja
    henna.risunen@hel.fi
    040-621 2305
  • Kati Honkanen, Nuoriso-ohjaaja
    kati.honkanen@hel.fi
    040-621 2782

Ungdomsgårdens telefonnummer: (09) 310 890 95 och 040 334 8089

Fråga om öppettider, ungdomsaktiviteter och annat.

Det bästa sättet att nå oss är via e -post eller per telefon från onsdag till fredag ​​från 13:00 till 14:00.

E-post:

fallkulla@hel.fi

 

 

Öppettider

Verksamhet för 12–17-åringar under höstsäsongen

  • I utomhusområdet kan besökare titta på djuren från 10:00 till 14:00, om vädret tillåter.
  • Kahvila Kilikuppila är stängd
  • Ladan, interiören och offentliga toaletter är inte tillgängliga för besökare
  • Transfertoaletter utomhus för kunder

Kommande evenemang

  • Djurassisterad
  • Miljö och natur
  • Skapa lagsammanhållning
06.10.2021 - 16.12.2021

Fallkullas husdjursgård, Malmbågen 24, Helsingfors
50
  • Djurassisterad
  • Miljö och natur
  • Trip
06.10.2021 - 14.12.2021

Fallkullas husdjursgård, Malmbågen 24, Helsingfors
35