Verksamhet

Kallviks ungdomsgård ligger i närheten av Nordsjö metrostation. Vi erbjuder mångsidiga aktiviteter för unga och andra aktörer i området.

Saker att göra och utrymme för var och en!

Vi kan erbjuda en stor gymnastiksal, där man vanligen spelar basket, fotboll, pingis eller badminton. Det är också ett utmärkt utrymme för till exempel gigs eller andra evenemang. I gården finns också ett biljardbord, spelkonsoler, minihögtalare samt några datorer och gratis wifi. Vi har också ett rum för flickor, som tack vare sina stora speglar lämpar sig bra för till exempel dans med en liten grupp.

Ett kök som låter ungdomarna kocka finns också. I gården finns också en ateljé som lämpar sig för mångsidiga hantverk, en ljudinspelningsstudio samt ett litet gym.

Kallviks ungdomsgård finns i flera våningar och lokalerna kan bokas för mångsidiga ändamål, till exempel åt organisationer! För att besöka ungdomsgården behöver du ett avgiftsfritt medlemskort.

Verksamheten är finskspråkig.

För att besöka ungdomsgården behöver du ett avgiftsfritt medlemskort.

 

Besöksadress
Grundvattensgatan 5
00980 Helsingfors
Postadress
PB 98408, 00099 Helsingfors stad

Ungdomsledare

  • Sakho Elhadji Baba, Nuoriso-ohjaaja
    elhadji.sakho@hel.fi
    040 165 9720
  • Pekka Takalainen, Nuoriso-ohjaaja
    pekka.takalainen@hel.fi
    040 4862 455
  • Yasu Jukkola, Nuoriso-ohjaaja
    yasu.jukkola@hel.fi
    040 667 3892
  • Ricardo Acapo, Nuoriso-ohjaaja
    ricardo.acapo@hel.fi
    040 481 4730
  • Sabasy Ndiaye, Nuoriso-ohjaaja
    sabasy.ndiaye@hel.fi
    040 165 9720
  • Sander Vassel, Nuoriso-ohjaaja
    sander.vassel@hel.fi
    040 578 5183
  • Jaana Malmivaara-Torppa, Nuoriso-ohjaaja
    jaana.malmivaara-torppa@hel.fi
    040 684 7537
  • Marjo Pilviö, Nuoriso-ohjaaja
    marjo.pilvio@hel.fi
    040 681 5802

Ungdomsgårdens telefonnummer: 09-310 89071, 040 334 8076 (under ungdomsgårdens öppettider)

Meidät tavoitat somen ja verkon kautta.

Ohjaajiin saa ottaa yhteyttä, olemme edelleen töissä teitä varten. Meihin saa ottaa myös kontaktia, kun näet meidät jalkautuvan. Jalkautujat tunnistat mustista takeista, joissa lukee nuoriso-ohjaaja. Jalkautuminen tapahtuu Vuosaaren aluella.

 

 

Öppettider

Välkommen att ha en trevlig fritid inomhus och utomhus!

Kallahden nuorisotalo är öppet ons, tor och fre:

  • För 9-12-åringar kl 14.15–16.00
  • För 13-17-åringar kl 17.00-20.45

Kommande evenemang

  • Operaatio Pulssi!
  • Operaatio Pulssi! Itä
  • deltagande
23.10.2021 - 24.10.2021

Eldcirkus på Kallviks ungdomsgård

Kallviks ungdomsgård, Grundvattensgatan 5, Helsingfors
Free