Presentation

De ungas aktivitetscenter Luuppi i Gårdsbacka bjuder på trevliga fritidsaktiviteter av hög kvalitet för barn, ungdomar och unga vuxna i åldern 9–17 (–29) år.

Luuppi består av

Luuppi ungdomsgård

På ungdomsgården träffar du dina kompisar i en säker och övervakad miljö, och bekantar dig med andra kompisar i samma ålder som besöker gården. Verksamheten är mest öppen, det vill säga att ni får själva planera och genomföra er verksamhet på ungdomsgården tillsammans med ungdomsledarna.

Vid Gårdsbacka ungdomsgård finns lokaler för band och studior, en danssal, en scen för uppträdanden, konsolspel och bord för biljard, bordsfotboll och pingis. På ungdomsgården finns också handledda smågrupper som främst leds av våra egna utbildade hjälpledare (gårdens egna unga) för gårdens yngre användare. Se närmare åldersgruppsindelningar i våra öppettider.

Skaffa medlemskort!

Du behöver ett gratis medlemskort för att kunna delta i vår verksamhet. Kortet binder inte till något. Fyll i en ansökan, där man utöver fotograferingstillstånd och kontaktuppgifter ber om föräldrarnas samtycke, och lämna in den till ungdomsgården. Unga över 12 år kan själv registrera sig på adressen jassari.hel.fi och sedan skicka ansökan till vårdnadshavaren för godkännande.

Välkommen att bekanta er med ungdomsgården!

Vi samarbetar också gärna med föräldrarna. Vårdnadshavarna är välkomna att bekanta sig med vår verksamhet tillsammans med sina barn.

Verksamheten är finskspråkig.

 

Besöksadress
Köpvägen 4
00940 Helsingfors
Postadress
PB 94410, 00940 Helsinki

Ungdomsledare

  • Karl ¨Kalle¨ Fagerholm, nuoriso-ohjaaja
    karl.fagerholm@hel.fi
    040 576 8209
  • Ann-Christine ¨Anki¨ Herlin, alue- ja nuoriso-ohjaaja
    anki.herlin@hel.fi
    040 507 2235
  • Jarkko ¨Jake¨ Poropudas, nuoriso-ohjaaja
    jarkko.poropudas@hel.fi
    040 334 8099
  • Hassane Saouri, nuoriso-ohjaaja
    hassane.saouri@hel.fi
    040 178 1535
  • Jyrki ¨Jykä¨ Laamanen, nuoriso-ohjaaja
    jyrki.laamanen@hel.fi
    040 590 4205
  • Maria Rouvali, nuoriso-ohjaaja
    maria.rouvali@hel.fi
    040 577 6025
  • Ilkka ¨Ile¨ Rantala, nuoriso-ohjaaja
    ilkka.rantala@hel.fi
    0401454796
  • Jukka Mattila, toiminnanjohtaja
    jukka.p.mattila@hel.fi
    041 512 1726

Ungdomsgårdens telefonnummer: 09 310 89 145 / 040 334 8099

IG, SC ja TikTok: @luuppinuta

FB: Kontulan toimintakeskus Luuppi

WA: 040 334 8099

ANKI:
IG: @anki_ntr_helsinki
SC: @anki_nt
FB: Anki NTR Helsinki
WA: 040 5072 235

Öppettider

Mån: STÄNGD
Tis: STÄNGD
Ons: kl. 15-20.45
Tors: kl. 15-20.45
Fre: kl. 17-22.30
Lör: kl. 17-22.30
Sön: STÄNGD

Kommande evenemang

Inga kommande evenemang